تبلیغات
از کشتی حمایت کنیم
از کشتی حمایت کنیم

از کشتی حمایت کنیم

» به یاد مرحوم بابک قربانی ( جمعه 30 آبان 1393 )
» دانلود گلچین فنون حمید سوریان ( جمعه 5 اردیبهشت 1393 )
» از روز 10 فروردین ماه و در خانه كشتی/ اردوی تیم ملی كشتی فرنگی نوجوانان آغاز می‌شود ( دوشنبه 4 فروردین 1393 )
» به مناسبت فرا رسیدن سال نو/ پیام تبریك رئیس فدراسیون كشتی ( دوشنبه 4 فروردین 1393 )
» تبریک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به مناسبت قهرمانی تیم کشتی ایران/ ماشاالله، این کشتی‌گیران ایرانی! صدآفرین به این قهرمانان! ( دوشنبه 26 اسفند 1392 )
» دانلود فیلم کشتی صادق گودرزی و جردن بایروز ( چهارشنبه 23 بهمن 1392 )
» دانلود کشتی بوایسارسایتیف با سسلان تایگیف در فینال المپیک۲۰۰۸ ( یکشنبه 13 بهمن 1392 )
» رده‌بندی نهایی مسابقات مرحله اول جایزه بزرگ فیلا/ قهرمانی گادیسوف در روز پایانی جام یاریگین ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» خواص برنج ( یکشنبه 29 دی 1392 )
» برای حضور در رقابت های جام تختی/ ستاره های گرجستانی به ایران می آیند کورتانیدزه، مارساگاشویلی و خنچیگاشویلی در سالن هفتم تیر ( پنجشنبه 26 دی 1392 )
» دانلود اموزش زیر گیری -جردن باروز ( سه شنبه 24 دی 1392 )
» 13 توصیه برتر رژیمی ( شنبه 21 دی 1392 )
» ارزش غذایی پنیر ( جمعه 20 دی 1392 )
» از سوی فدراسیون جهانی کشتی اعلام شد/ اسامی برترین آزادکاران جهان حسن رحیمی و رضا یزدانی در صدر ( پنجشنبه 19 دی 1392 )
» کراتین را حتما باید با آب انگور و یا ساندیس خورد! ( سه شنبه 17 دی 1392 )
تبلیغات

عوارض استروئید ها(شرح کامل)

نویسنده: امیر محمدی چهارشنبه 6 آذر 1392
عوارض جلدی و پوستی

پوست به عنوان وسیعترین ارگان بدن در برابر عوارض جانبی استروئیدها بسیار آسیب پذیر است. مشخص ترین تاثیر این دسته از داروها بر روی پوست به صورت ناهمواری و زبر شدن پوست دیده می شود که این عارضه غالبا برگشت ناپذیر است. عارضه دیگری که معمولا با مصرف استروئیدها در پوست نمایان می شود آکنه و جوشهای پوستی است. در صورتی که پوست شخص در حالت طبیعی صاف و عاری از جوش باشد ،
با مصرف استروئیدها احتمال بروز آکنه وجود داشته و در صورتی هم که فرد در حالت طبیعی از جوشهای پوستی رنج می برد ، مصرف استروئیدها شرایط را به مراتب بدتر می کند . عوارض جانبی استروئیدها مستقیما به میزان مصرف و همچنین ویژگیهای منحصر به فرد ژنتیکی افراد بستگی داشته و از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما در یک کلام می توان گفت که آکنه و کلا عوارض جانبی پوستی ناشی از مصرف استروئیدها بیشتر در زنان دیده می شود.

پارگی شدید و کشیدگی پوست نیز با مصرف این داروها دیده می شود که این عارضه غالبا مربوط به اثرات مستقیم دارو نبوده و در اثر افزایش ناگهانی و سریع حجم رخ می دهد . تنها راه مقابله قطعی با این عارضه تعدیل سرعت رشد حجمی عضلات است که البته این ترفند چندان هم مورد پسند ورزشکاران نمی باشد.

استفاده از کرمها و ژلهای نرم کننده نیز در کاهش شدت این عارضه مفید واقع می شود.
بقیه مطالب در ادامه مطلب

ریزش موی سر و طاسی

مصرف استروئیدها باعث طاسی سر نمی شود اما در مورد کسانی که مستعد ریزش مو و طاسی سر باشند باعث تشدید عارضه یا بروز زودرس این عارضه می گردد. برخی از استروئیدها در بدن به راحتی تبدیل به « دی هیدروکسی تستوسترون » می شوند و این ترکیب باعث تشدید ریزش مو در انسان می گردد. نکته امیدوار کننده اینکه ریزش موس سر که متعافب مصرف استروئیدها در انسان رخ می دهد ، به طور طبیعی ، 99 درصد موقتی بوده و با قطع مصرف دارو به مرور زمان بر طرف می گردد.

عوارض فیزیکی و جسمی

مصرف طولانی مدت استروئیدها و مخصوصا استروئیدهایی که خواص آندروژنیک قدرتمندی نیز داشته باشند ،هم در زنان و هم در مردان باعث بروز و افزایش حالتهای تهاجمی و رفتارهای خشونت آمیز و حتی باعث افزایش بروز رفتارهای غیر اجتماعی می گردد. بساری از ورزشکاران از این عارضه استقبال کرده و آن را به حساب فواید و اثرات مثبت این قبیل داروها می نویسند اما حقیقت این است که این عارضه ، بیشتر از انکه مفید باشد مضر خواهد بود.

خشم و عصبانیت در بسیاری از موارد باعث برهم خوردن روابط دوستی و بروز رفتارهای غیر قابل کنترل در فرد می شود. بهترین راه حل برای این مشکل محدود کردن مصرف استروئیدها و مخصوصا استروئیدهای آندروژن خواهد بود.

از دیگر عوارض این داروها می توان به احساس سرخوردگی و افسرگی های روانی ناشی ار آن اشاره کرد. زمانی که فرد با مصرف این داروها به جثه تنومند و عضلات ستبر و برجسته خود می نارد ، کاملا خشنود و راضی است اما با قطع دارو و با افت محسوس شرایط آرمانی دچار افسردگی می شود.

بروز علایم زنانگی در مردان

مصرف افراطی تستوسترون موجب می شود تا قسمت اعظمی از این ترکیب در بدن تبدیل به استروژن و هورمونهای جنسی زنانه شده و منجر به بروز برخی علائم زنانگی نظیر : تمایل بدن به ذخیره سازی چربی در نواحی اطراف شکم و باسن ، ژنیکوماستی و حتی شل شدن عضلات در مردان می گردد.

این علایم معمولا زمانی رخ می دهند که فرد پس از یک دوره نسبتا طولانی مصرف استروئید ، مصرف دارو را قطع کرده و همزمان با قطع دارو از داروهای افزاینده ترشح طبیعی هورمون تستوسترون نیز استفاده نکرده باشد . در این مرحله میزان استروژن موجود در خون بالا بوده و میزان ترشح طبیعی هورمونهای مردانه نیز تحت تاثیر مصرف استروئیدها به شدت کم شده و در نتیجه امکان بروز عارضه علایم زنانگی در مردان نیز به شدت بال می رود.

به منظور جلوگیری از این عارضه و به حداقل رساندن امکان بروز آن در ورزشکاران می توان به همراه استفاده از این دارئها از داروهای آنتی استروژن نظیر : « نولوادکس » ، « پروویرون » ، « تسلاک » و غیره استفاده کرد.

بروز علایم مردانگی در زنان

از جمله عوارض برگشت ناپذیر این دارو که اغلب در زنان نیز بروز می کند افزایش رشد موهای زاید در بدن و صورت ، خشونت و کلفتی صدا ، بزرگی کلیتوریس ، بروز اختلالات قاعدگی ، ریزش موی سر ، افزایش غیر قابل کنترل میل جنسی ، آکنه ، اضطزاب ، افسردگی ، افزایش حالتهای تهاجمی ، و بروز عوارض نگران کننده جلدی است. این علایم معمولا با مصرف طولانی مدت آندروژنها در بدن رخ داده و شدت آن نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

عوارض قلبی- عروقی

احتمال بروز ناراحتی های قلبی نیز با مصرف استروئیدهای آنابولیک و آندروژن افزایش می یابد . مصرف این استروئیدها باعث افزایش کلسترول خون و در نتیجه باعث ایجاد تنگی عروق شده و سلامت فرد را به مخاطره می اندازد. برای پیشگیری از افزایش بی رویه میزان کلسترول مضر خون ضروری است که قبل از اقدام به مصرف استروئیدها از پزشک معالج خود کسب تکلیف کنید. همچنین توصیه می شود که در طول دوره ها نیز مرتبا با پزشک خود در ارتباط باشید. ورزشکاران جوان کمتر در معرض خطر قرار دارند اما به هر حال عمل به توصیه های بالا ضامن سلامت شما در طول زندگی خواهد بود.

از دیگر عوارض این داروها می توان به افزایش فشار خون و افزایش سریع وزن بدن اشاره کرد. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که با قطع مصرف دارو معمولا میزان کلسترول خون نیز به حد طبیعی باز می گردد.

اختلال در رشد قدی

مصرف استروئیدها به جز « اکساندرولون » و « اتیل استرنول » اگر چنانچه در سنین رشد قدی انسان اتفاق بیافتد ، با محدود و متوقف کردن رشد طولی استخوانها ، باعث توقفرشد قدی و در نتیجه کوتاه قدی مفرط خواهد شد و به همین علت نیز مصرف این داروها تحت هیچ شرایطی در سنین نوجوانی توصیه نمی شود.

سر درد

مصرف استروئیدها و همچنین مکملهای حاوی این قبیل داروها غالبا منجر به بر هم خوردن تعادل هورمونی و منجر به بروز عوارض جانبی ناگواری از قبیل سردرد می شود. این عارضه معمولا در اثر افزایش فشار خون درامنگیر فرد می گردد. به منظور کاهش درد می توان از مسکن هایی نظیر : « آسپرین» و « آدویل » بهره گرفت.

اختلالات کلیوی

بسیاری از استروئیدها اثرات جانبی ناگواری بر عملکرد و حتی سلامت کلیه ها دارند. این عارضه نیز همانند دیگر عوارض در اثر مصرف افراطی و یا مصرف طولانی مدت این داروها در انسان رخ می دهد.کلیه ها معمولا در پاکسازی سموم ناشی از مصرف این داروها نقشی به خصوص داشته و با افزایش مصرف آنها ، کلیه ها نیزمتحمل فشار سنگین شده و این امر به همراه دو عامل دیگر یعنی افزایش فشار خون و بر هم خوردن تعادل آب و الکترولیت که این عارضه نیز غالبا متعاقب مصرف آنابولیکها در بدن ظاهر می شود ، موجب بروز ناراحتی و حتی نارسایی کلیوی می گردد.

نارسایی کبدی

عارضه نارسایی کبدی غالبا در اثر مصرف استروئیدهای خوراکی رخ می دهد. بیماری موسوم به «peliosis hepatis» به ندرت رخ می دهد اما در صورت اتفاق افتادن ، حیات و زندگی فرد را به طور جدی در معرض مخاطره قرار می دهد. از علائم این بیماری می توان به خونریزی های شکمی اشاره کرد که با بروز این علامت مصرف دارو را حتما باید قطع کرد.

اختلال در سیستم ایمنی

برخی از استروئیدها نظیر « تستوسترون » باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و زمینه را برای فعالیت ویروسها و باکتریها مساعدتر می کند. بدن به تدریج نسبت به دریافت دزهای مصرفی استروئیدها سازگاری پیدا کرده و با قطع مصرف آنها دچار ضعف و ناهماهنگی می شود. به همین علت نیز توصیه می شود که در دوره های قطع مصرف از خسته کردن بدن و انجام فعالیتهای بدنی شدید خودداری شود. شخص با قطع مصرف معمولا در برابر عفونتهای ویروسی ، ذاتالریه و حتی سرما خوردگی آسیب پذیرتر می شود.

ناتوانی جنسی

با اولین تجربه مصرف استروئیدها ، فرد افزایش قوای جنسی را تجربه می کند اما این حالت متاسفانه گذرا بوده و بدن به زودی نسبت به دریافت دزهای بالای استروئیدها اعتیاد پیدا می کند. مردان با مصرف طولانی مدت این داروها با کم شدن میل و قوای جنسی و حتی با بروز اختلال در برقراری روابط جنسی موفقیت آمیز با همسر خود مواجه می شوند که البته این عوارض تا حدودی با مصرف داروهایی نظیر: « Gonakor » و « HCG » قابل پیشگیری و درمان هستند.

با قطع مصرف دارو ، سطح تستوسترون در خون نیز به شدت کم می شود. « Tribestan» یکی از موثرترین داروهایی است که به منظور احیای دوباره ترشح طبیعی تستوسترون در بدن ، ساخته شده و بسیار نیز کارامد عمل می کند.

افزایش فشار خون

مطمئن ترین روش برای کنترل فشار خون ، مراجعه به پزشک خواهد بود. افزایش یا کاهش فشار خون ، هیچ علائم مشخصه و بارزی ندارد که بتوان بدون مراجعه به پزشک و کنترل آن با فشارسنجهای طبی به وجود و بروز این عارضه پی برد. اما به هر حال علائمی همچون : سردرد ، بی خوابی ، اختلالات بینایی و اختلالات تنفسی را می توان جزو علائم اولیه این عارضه ذکر کرد.

افزایش فشار خون معمولا به دنبال افزایش احتباس آب و املاح در بدن رخ می دهد. توجه داشته باشید که استرس ، تمرین زدگی ، پرخوری و از همه مهمتر حبس نفس در هنگام لیفت کردن وزنه های سنگین نیز می تواند منجر به عارضه فشار خون بالا شود.

درد معده و ناراحتیهای گوارشی

استروئید های خوراکی و خصوصا « آناپولون » ، « پریموبولان» ، « وینسترول » و « دیانابول » غالبا منجر به این عارضه می شود. این عارضه معمولا با حالت تهوع ، اسهال و استفراغ همراه است. برای پیشگیری از این عارضه می توان استروئیدهای خوراکی را به همراه وعده های غذاِی مصرف کرد .

احتباس آب و املاح

اغلب استروئیدها با احتباس آب و املاح در عضلات باعث افزایش حجم و همچنین متورم شدن عضلات می گردند . دربسیاری از موارد ، این تاثیر استروئیدها را نمی توان نوعی عارضه جانبی قلمداد کرد چرا که با افزایش احتباس آب و املاح در عضلات ، قدرت و حجم عضلاتی نیز به خوبی افزایش می یابد. اما مشکل اساسی افزایش احتباس آب و املاح در بدن در محیط خون و پوست پدیدار می شود. این عارضه باعث بروز ناراحتی های قلبی-عروقی شده و همچنین موجب پف آلود شدن صورت و اندامها می گردد.

برای پیشگیری از این عارضه می توان از داروهای مدر که در دوره ها نیز گنجانده شده است ، استفاده کرد.

توصیه های ایمنی و هشدارها

* با وجود اینکه مصرف دوره ای استروئیدها احتمال بروز عوارض جانبی را به حداقل می رساند اما همواره به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از این قبیل داروها در ورزش به منظور افزایش توان و قدرت بدنی و یا افزایش حجم عضلانی ممنوع بوده و خالی از عارضه نیز نخواهد بود.

* برای به حداقل رساندن عوارض جانبی مصرف طولانی مدت استروئیدها ، از طولانی تر و تمدید کردن خودسرانه دوره های توصیه شده و از تغییر دادن آن خودداری کرده و فاصله زمانی مناسن استراحت (قطع مصرف) در بین دو دوره را رعایت بکنید. به خاطر داشته باشید که حداکثر میزان مجاز در طول یک سال ، دو دوره بوده و مصرف بیش از این یقینا خالی از خطر نخواهد بود.

* قبل ازاقدام به خرید و مصرف استروئیدها ، مدرها و کلا داروهای نوشته شده در دوره از اصل بودن آنها اطمینان حاصل کنید. نمونه های قلابی این قبیل داروه به وفور در بازار سیاه دارو وارد شده و کار تشخیص اصل یا قلابی بودن داروها را حتی برای متخصصین نیز سخت کرده است. با توجه به اینکه نمونه های قلابی در اغلب موارد با روشهای کاملا غیر بهداشتی و غیر استریل و از مواد اولیه نامناسب و در برخی موارد هم کاملا نامعلوم تهیه و عرضه می شوند ، استفاده از این نمونه ها امکان ابتلا فرد به انواع بیماریها را افزایش داده و بسیار خطرناک است.

* تزریق استروئیدها و کلا هر داروی تزریقی دیگر باید در شرایط استریل و توسط پزشک و یا فردی که از نظر پزشکی تخصص لازم در این کار را داشته باشد ، صورت بگیرد. تزریق دارو بدون رعایت اصول بهداشتی و توسط خود فرد و یا توسط افراد غیر متخصص ، علاوه بر تهدید کردن جان فرد ، احتمال آلوده شدن وی به بیماریهای عفونی کشنده نظیر : ایدز و هپاتیت نوع B را به شدت افزایش می دهد.

* استفاده از سرنگهای آلوده و غیر استریل و همچنین استفاده مجدد از سرنگهای استریل و استفاده از سرنگ مشترک برای تزریق دارو نیز علاوه بر تهدید کردن جان فرد ، احتمال آلوده شدن وی به بیماریهای عفونی کشنده نظیر : ایدز و هپاتیت نوع B را به شدت افزایش می دهد.

* به خاطر داشته باشید که عکس العمل و واکنش بدن افراد مختلف در برابر استروئیدها و کلا داروها یکسان نیست. ممکن است فردی علیرغم مصرف خودسرانه و افراطی استروئیدها هیچگونه عارضه ای را تجربه نکند اما فردی دیگر که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به سرطان است با تزریق چند دز ساده خود را در برابر خطر مرگ ببیند.

* گاهی برخی از افراد فقط به جهت فروش و سود بیشتر ادعا می کنند که دارو و دورهای که آنها معرفی کرده و به فروش می رسانند ، معجزه کرده و هیچگونه عارضه جانبی را نیز به دنبال ندارد! قبل از خرید و قبل از گرفتن دوره از کسی به این نکته مهم و اساسی توجه بکنید که آیا این فرد تخصص لازم برای توصیه دارو وتنظیم دوره را دارد؟همواره به این مهم نیز توجه داشته باشید که دارویی که قدرت معجزه داشته باشد فقط و فقط در افسانه مادر بزرگها و پدر بزرگها یافت می شود و استروئید بدون عارضه هم وهم و خیالی بیش نیست.


وسیع ترین و حساس ترین ناحیه عوارض جانبی این داروها پوست می باشد . استروئید ها موجب خشن شدن پوست بخصوص در خانمها می شود . اغلب استروئید ها پس از مصرف در بدن به دی هیدرو تستو سترون تبدیل می شود ( بخصوص انواع تزریقی آن ) که موجب تحریک گیر نده های غدد سباسه و در پی آن افزایش ترشح این غدد می شود در این حالت پوست چرب و منافذ آن بسته می شود و فرد را مستعد ابتلا به انواع کیست های پوستی و اکنه می کند که در مردان عمدتا در نواحی پشت – شانه وسینه و در خانمها در صورت – پشت و شانه ها دیده می شود . که گاها این جوشها پس از بهبودی سوراخهای کوچکی روی پوست بر جا می گذارد و مشکلات روانی را در بردارد.

ضایعات و آسیب های کلیوی و کبدی از دیگر عوارض شایع سو مصرف ورزشکاران از استرو ئید ها است افزایش فشار خون شریانی عدم تعادل آب و الکترو لیت ها و افزایش غلظت مواد زائد از جمله مواد حاصل از متابولیزه شدن استروئید ها در کبد همگی سبب هدایت کلیه ها به عملکرد نادرست و تحمل استرس بیشتر می شود اما مشکلات کبدی از آنجا ئیکه فرآورده های تزریقی پایداری بیشتری دارند و بسادگی در ادرار قابل تشخیص هستند متاسفانه اغلب ورزشکاران به سمت استروئیدهای آنابولیک خوراکی روی آورده اند زیرا که حداکثر تا یکماه بعد از مصرف از بدن دفع می شوند اما عوارض کبدی بسیار شدیدی دارند . اختلالات قلبی عروقی و افزایش فشار خون نیز از پیامدهای دیگر مصرف این دارو ها است استروئید ها باعث افزایش سطح کلسترول و تری گلیسرید خون می شوند و همچنین افزایش عملکرد سیستم قلبی عروقی برای به حرکت در آوردن آب و الکترولیت های محتبس در سیستم و در پی آن افزایش فشار خون مزید بر علت است . احتباس آب و نمک علاوه در بافتها در خون و زیر پوست نیز حادث می شود که اغلب درچهره ورزشکار حالت پف آلود گی ایجاد می شود در پی این افزایش مایعات داخل عروقی و بافتی ورزشکار یک افزایش وزن کاذب را تجربه می کند که با قطع مصرف دارو و کاهش شدید وزن مشکلات روانی و افت روحیه فرد را به دنبال دارد . ایجاد سرطانهای خوشخیم و بدخیم از دیگر عوارض استروئیده است که شایع ترین آن سرطان پروستات و بزرگ شدن آن است ضمنا تو مورهای کبدی نیز در برخی مصرف کنندگان مشاهده شده است .
غده پروستات و آسیب دیدن آن با مصرف خود سرانه هورمونها

غده پروستات
غده پروستات، درست در زیر مثانه قرار دارد و تولید قسمتی از مایعی را می کند که اصطلاحاً به آن “منی” گفته می شود و این مایع در اوج لذت جنسی خارج می گردد. پروستات برای اینکه عمل خود را به خوبی انجام دهد، نیازمند هورمونهایی است که از بیضه ها ترشح می گردند

و در صورتی که این هورمونهایی مردانه که از بیضه ها ترشح می شوند مقدارشان کاهش یابد، پروستات کوچک می گردد. مایعاتی که از غدد ترشح می شوند در اپی تلیوم غدد ساخته می شوند. اپی تلیوم عبارت است از لایه هایی از سلولهای ویژه که به آنها اصطلاحاً سلولهای اپی تلیال گفته می شود. در تمام غدد، اپی تلیوم توسط بافتی به نام استروما محاصره می شود. در پروستات، این استروما حاوی رشته های عضلانی می باشد که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در بیماریهای پروستات شود. در هنگام بزرگ شدن پروستات، هم اپی تلیوم و هم استروما بزرگ می گردند. بعلاوه، گرچه پروستات شبیه یک عضو منفرد می باشد، اما در واقع از دو قسمت مختلف تشکیل شده است که هرکدام از این قسمتها، مستعد ابتلاء به بیماریهای مختلفی می باشند.


با وجود اینکه ممکن است کمی پیچیده به نظر آید، اما دانستن این موضوع که پروستات از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده و هر دوی این قسمتها از غددی (اپی تلیوم) که توسط بافت (استروما) حاوی عضلات احاطه شده تشکیل یافته اند ، می تواند به درک ما از بیماریهایی که پروستات را گرفتار می سازند و نحوه درمان آنها کمک بسیاری نماید.
در نزدیکی پروستات، دو عضله حلقوی تنگ کننده وجود دارد که به آنها اصطلاحاً “اسفنکتر” گفته می شود. این اسفنکترها باعث کنترل مثانه و توقف نشت کردن ادرار از مثانه می شوند. آنها همچنین به خروج مایع منی در هنگام اوج لذت جنسی کمک می کنند. عضله حلقوی که در زیر پروستات قرار دارد و به آنها اصطلاحاً “اسفنکتر خارجی مثانه” گفته می شود، به ویژه برای جلوگیری از نشت ادرار از مثانه به بیرون، اهمیت دارد.

استفاده از داروهای هورمونی و تاثیر آن بر پروستات

در سالهای اخیر ورزشکاران برای افزایش کارایی و توان ورزشی مبادرت به استفاده از داروهای هورمونی مینمایند . این عمل علاوه بر اینکه برابری و عدالت در ورزش را زیر سوال میبرد عوارض و مشکلاتی نیز برای مصرف کننده در پی دارد . یکی از این عوارض تاثیر غیر مستقیم این داروها بر رشد و بزرگ شدن پروستات میباشد . این مشکل برای ورزشکاران هنگامی بروز مینماید که ورزش را ترک کرده و کمی پا به سن میگذارند.

درمان

داروهایی که باعث کوچک شدن پروستات می شوند، اثر خود را در مقابله با هورمون مردانه تستوسترون که علت بزرگ شدن پروستات است، نشان می دهند. این داروها باعث تغییر وضعیت شده و پروستات را کوچک می کنند. هورمونهای مردانه در سایر اعضاء بدن به روش دیگری عمل می کنند ، بنابراین، این گونه از داروها فقط بر روی پروستات اثر کرده و تقریباً هیچگونه عوارض جانبی ندارند.


تعدادی از این داروها کشف شده اند ، اما در حال حاضر فقط داروی فیناسترید (با نام تجارتی پروسکا Proscar) در داروخانه ها موجود بوده و مصرف می شوند. گرچه مصرف این قرصها خیلی بی خطر بود و عوارض جانبی ناچیزی دارند، اما عده ای از آقایان با مصرف این قرصها از اشکال در فعالیت جنسی و عدم ایجاد نعوظ شاکی هستند که با قطع مصرف این دارو، معمولاً این مشکلات برطرف می گردند. اگر فعالیت جنسی برای شما خیلی اهمیت دارد، ممکن است احساس کنید که این درمان به درد شما نمی خورد، گرچه مشکلات جنسی بعد از عمل جراحی پروستات بسیار شایع تر می باشد و قابل درمان هم نیست. نکته مهم دیگری که باید در مورد قرصهای فیناسترید بدانید این است که به محض اینکه مصرف این قرصها متوقف می شود، پروستات دوباره خیلی سریع تر از قبل بزرگ خواهد شد. بنابراین وقتی شروع به خوردن این قرصها می کنید، مصرف آنها را قطع نکنید.


آلفابلوکرها
دسته دیگری از داروها که در درمان بزرگ شدن خوش خیم پروستات استفاده می شوند داروهای آلفابلوکر هستند. همانطور که قبلاً هم گفته شد، پروستات دارای عضلاتی می باشد. انقباض این عضلات باعث شل شدن عضلات، کاهش انسداد و در نتیجه بهبود علایم می شوند. متأسفانه این داروها بر روی عضلات سایر قسمتهای بدن هم اثر کرده (بخصوص در رگهای خونی) و باعث عوارضی مثل کاهش فشار خون ، ضعف ، غش و خواب آلودگی می شوند.
از این دسته از داروها در درمان فشارخون هم استفاده می گردد اما بعضی از انواع جدیدتر آنها، بیشتر بر پروستات اثر کرده و بر روی قسمتهای دیگر بدن اثر چندانی ندارند و بنابراین دارای عوارض جانبی کمتری هستند. مزیت بزرگ این داروها، این است که اثر آنها سریعاً ایجاد می شود. در حال حاضر داروهای پرازوسین، ترازوسین، آلفوزوسین، دوکسازوسین، ایندورامین و تامسولوزین از دسته داروهای آلفابلوکر هستند که در این موارد تجویز می شوند. عوارض جانبی این داروها متفاوت بوده و اگر با مصرف یکی از آنها دچار مشکلاتی شدید ، می توانید داروی دیگر را امتحان نمایید. داروهای آلفابلوکر می توانند باعث بروز انزال معک..و..س شوند که با قطع مصرف آن، مشکل برطرف می گردد. همانند درمان هورمونی، در این موارد نیز بهبود اندکی در سرعت جریان ادرار ایجاد می شود.
.
جوش های حاصل از دوره 

برای اینکه از دست این جوش ها راحت شوید راه های زیادی وجود دارد اما به ذکر چند مورد از آن ها اکتفا می کنیم
مصرف آنتی اکسیدان ها مثل ویتامین ث ، آب پرتقال ، آب لیمو و...
کرم زینک اکسید یا اکسید دوزنگ طبق دستور داخل جعبه مصرف شود
صابون گوگرد دار برای شستشوی بدن ( داشتن بدنی عاری از جوش در مسابقات خارج از کشور یک امتیاز محسوب می شود البته در داخل کشور هم از نظر روانی بر تماشاگران و داور تأثیر گذار است)
قرص روآکوتان ابتدا شبی یک عدد اگر جواب نگرفتید شبی 2 عدد با دولیوان پر آب عوارض: مشکلات بینایی و ریزش موقتی موی سر افسردگی ، درد معده و شکم ، درد مفاصل جهت کاهش عوارض از مصرف زیاد تر آن خودداری کنید و ویتامین e وc تأثیر آن را افزایش و عوارضش را کمتر می کند در صورت بروز عوارض مصرف آن را به سرعت قطع کنید
نوشیدن آب فراوان
مقدار مصرف مواد قندی خود را کاهش دهید
آب زرشک طبیعی
آب انار و گلاب
صابون سدر
شستشوی حوله پس از هر حمام و استفاده از حوله های نرم و آرام کشیدن حوله روی پوست

نوک سینه، عارضه ای بی ضرر اما هولناک

هورمون مردانه تستوسترون هورمونی است که تمایز بین مرد و زن را رقم زده و موجب می شود تا برخی خواص و برخی صفات مردانگی در انسان ها که شاهد آن هستید بروز کند.
معادل این هورمون در بدن زنان نیز وجود دارد که صفات اولیه و ثانویه زنانه را رقم زده و به حفظ و نگهداری این صفات کمک می کند.

[تصویر:  gynecomastia2.jpg]


این هورمون در اصطلاح پزشکی به هورمون استروژن معروف شده است و صد البته این هورمون تنها هورمون زنانه موجود در بدن زنان نبوده است و هورمون های زنانه دیگری همانند پروژسترون و … نیز وجود دارند که در بدن زنان نقش ایفا می کنند. اما به دلیل اینکه استروژن اصلی ترین هورمون زنانه موجود در بدن زنان بوده و عامل اصلی بروز صفات زنانه در بدن مردان نیز محسوب می شود در مبحث استروئیدها باید به این هورمون اهمیت زیادتری داد.
بدن زنان این هورمون را تولید کرده و برای اهدافی که از پیش تعیین شده است به کار می گیرد اما این هورمون در بدن مردان نیز به مقدار بسیار جزئی تولید و از غده فوق کلیوی ترشح می شود. اشاره به این نکته ضروری است که این مقدار هورمون زنانه در حالت طبیعی و نرمال مشکلی را در بدن مردان ایجاد نمی کند.


تستوسترون که هورمونی مردانه است در بدن مردان به فراوانی یافت می شود و به دلیل نزدیکی ساختار شیمیایی این هورمون با هورمون زنانه استروژن احتمال و امکان تبدیل این هورمون به هورمون زنانه استروژن نیز منتفی نبوده است و گاه این هورمون تحت تاثیر آنزیم های مخصوصی که در بدن وجود دارد قرار گرفته و به هورمون مشکل استروژن تبدیل شده و مشکل ساز می شود.
از شایع ترین علایم و از معمول ترین عوارض منفی بالا رفتن میزان استروژن در بدن می توان به عارضه ای موسوم به عارضه نوک سینه اشاره کرد که ورزشکاران قدرتی کار ایرانی که از استروئیدها و از داروهای ممنوعه در ورزش استفاده ها کرده اند و می کنند با آن بیگانه نیستند!
برخی از مردان به طور طبیعی و بدون اینکه استروئیدی مصرف کرده باشند در اثر مساعد بودن غیر طبیعی شرایط برای تبدیل شدن تستوسترون طبیعی بدن به استروژن، این عارضه را تجربه می کنند.
اما در بسیاری از موارد که این عارضه در بدن ورزشکاران بروز می کند می توان مصرف استروئیدها و مخصوصا استروئیدهای آندروژن را مسبب اصلی این عارضه دانست.
عارضه ای بی ضرر اما مخوف!
استروژن هورمونی است که در بدن زنان منجر به تشکیل و رشد و نمو غدد سینه می شود و این هورمون این اثر را در شدت های پایین در بدن مردان نیز از خود نشان داده است به طوری که بالا رفتن سطح این هورمون در خون مردان به تشکیل غده و توده های سفت در نوک سینه ها منجر می شود که این عارضه به خودی خود مشکلی را برای سلامت فرد ایجاد نمی کند و هرگز نمی توان گفت که این عارضه برای سلامتی آدمی مضر و خطرناک است اما این عارضه برای کسانی که در رقابت های مختلف شرکت داشته و یا قصد فیگور گرفتن بر روی سن را داشته باشند به راستی کابوسی هولناک خواهد بود.
این عارضه اگر چه سلامتی آدمی را تهدید نمی کند اما در عوض زیبایی بدن را به شدت بر هم زده و موجب می شود تا ورزشکار حتی از دیدن بدن خود در آینه نیز دچار وحشت شود!
به همین دلیل نیز این عارضه را می توان عارضه ای بی ضرر و در عین حال مخوف دانست.
چرا نوک سینه ها؟
شاید این پرسش در ذهن برخی از افراد باشد که چرا بالا رفتن میزان استروژن موجود در بدن مردان به اولین جایی که اثر می کند نوک سینه هاست؟
به طور کلی وقتی هورمونی در بدن موجودات ترشح شده و یا از تبدیل شدن هورمون های دیگر به وجود می آید در نقاطی خاص از بدن اثر می کند که گیرنده های حساس به این هورمون در آن نقاط بیشتر از دیگر نقاط باشد.
نوک سینه ها در بدن مردان و زنان نقاطی هستند که بیشترین گیرنده های حساس به هورمون زنانه استروژن را دارند و به همین دلیل نیز بوده است که بالا رفتن هورمون زنانه در بدن مردان اولین علایم و نشانه های خود را به شکل بزرگ شدن غیر طبیعی و زنانه نوک سینه ها بروز می دهد.
صد البته باید به این مهم نیز اشاره کرد که بالا رفتن میزان استروژن موجود در بدن مردان به عوارضی متنوع و متعددی ختم می شود که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد:
· بروز اختلالات شخصیتی در مردان،
مردانی هستند که به دلیل بر هم ریختن بالانس هورمونی به مشکلات و به انحرافاتی زننده کشیده می شوند. این افراد بیشتر از اینکه متخلّف و منحرف باشند بیمارانی هستند باید تحت درمان قرار بگیرند. مصرف افراطی استروئیدها و عدم استفاده از آنتی استروژن ها و بی توجهی به هورمون زنانه استروژن که از استروئیدها و مخصوصا از استروئیدهای آندروژن در بدن تولید می شود می تواند نمونه های از این اختلالات شخصیت و انحرافات اخلاقی زننده را در آینده برای ورزشکارانی که به نظر می رسد از این قبیل اختلالات شخصیت و … به دور باشند رقم بزند.
· نازک شدن و زنانه شدن صدای مردان،
استفاده از استروئیدها و مخصوصا استروئیدهای آندروژن موجب کلفت شدن و خشونت صدا می شود اما همین افرادی که امروزه در اثر مصرف افراطی استروئیدها به جای حرف زدن تنوره می کشند زمانی که تب و تاب استروئید بازی فروکش کرده و از استروئیدهای مصرف شده تنها استروژن تولید شده در بدن باقی می ماند با بروز عوارض و خواص زنانه که یکی از آنها نازک و لطیف شدن صدا می باشد روبرو و مواجه می شوند.
· تجمع چربی زاید در بدن و مخصوصا در نواحی **** و رانها
افرادی که با مصرف استروئیدها به بدن هایی حجیم و عضلانی دست پیدا می کنند با گذشت زمان و با از بین رفتن اثر استروئیدها و تحت تاثیر افزایش استروژن در بدن با انباشته شدن چربی در بدن مواجه شده و با تجمع چربی های زاید در اطراف پاها و کمر به هیبتی همسان با هیبت زنان ۶۰ و اندی ساله در می آیند. این عارضه را نیز بالا رفتن استروژن در بدن مردان رقم می زند.
· احتباس آب و املاح در بدن و …
پف آلود شدن بدن افرادی که از استروئیدها و مخصوصا از استروئیدهای آندروژن که به راحتی به استروژن تبدیل می شود استفاده می کنند نیز ناشی از تاثیرات همین هورمون زنانه در بدن بوده است که این عارضه در برخی موارد به افزایش فشار خون و … نیز منجر می شود.
اثرات منفی استروژن در بدن غیر ورزشکاران نیز مشهود بوده است. حتما شما نیز مردانی را دیده اید که به طور طبیعی و ذاتی قد و قامتی زنانه داشته و بدنی به اصطلاح پنجی و گلابی شکل دارند. این افراد کسانی هستند که تعادل هورمونی در بدن خود ندارند و در اثر افزایش میزان استروژن بدن به چنین اشکالی در می آیند. افرادی که با صد و چند کیلوگرم وزن و با قامتی به اندازه چندین برابر قامت طبیعی و معمول زنان، صدایی زنانه داشته و رفتارهایی همسان با رفتار زنان از خود بروز می دهند نیز کسانی هستند که از بالا بودن استروژن طبیعی بدن رنج می برند. حتی در برخی موارد انحرافات و اختلال شخصیت نیز در این مردان دیده شده است!
عوارض گذرا و عوارض ماندگار استروژن
کسانی که با مصرف استروئید ها به چنین عوارضی مبتلا می شوند معمولا پس از گذشت مدت زمانی نه چندان کوتاه و با بازگشت سطح ترشح و سطح سرمی هورمون های بدن به حالت طبیعی از شر بسیاری از این عوارض یعنی بروز اختلالات شخصیتی در مردان، نازک شدن و زنانه شدن صدای مردان، تجمع چربی زاید در بدن و مخصوصا در نواحی **** و ران ها، احتباس آب و املاح در بدن و افزایش فشار خون و … رها می شوند اما عارضه ای که در نوک سینه ها بروز می کند عارضه ای نیست که با بازگشت استروژن به حد طبیعی خود در بدن مردان با حالت اول بازگشته و از بین برود!
اکسی متولون عامل اصلی نوک سینه در ایران
همانگونه که در باشگاه ها و حتی در برخی مسابقات نیز شاهد بوده ایم نوک سینه در بین ورزشکاران ایرانی به شدن شیوع پیدا کرده است به طوری که می توان ادعا کرد که بیش از نیمی از کسانی که از استروئید استفاده های غیر علمی و نادرست و نسنجیده کرده اند امروزه از این عارضه رنج می برند.
اکسی متولون که در ایران به نام اکسی متالون نیز معروف شده است دارویی است که به فرم خوراکی تولید شده و در داروخانه های ایران نیز به فراوانی یافت می شود.
موجود بودن این دارو در داروخانه های ایران موجب شده است تا مصرف این دارو در بین ورزشکاران ایرانی که دسترسی به داروهای خارجی نداشته و یا از عهده خرید داروهای دیگر بر نمی آیند به شدت بالا باشد.
روزگاری بود که یک بسته صد تایی از این دارو در داروخانه های ایران به قیمت ۶۰۰ تومان به فروش می رسید و پایین بودن قیمت و در دسترس بودن این دارو برای همگان نیز شیوع مصرف آن را رقم زده بود. نمونه های تایلندی این دارو که در رنگ های مختلف سبز و زرد و … نیز تولید می شود به فراوانی وارد کشور شده و مورد استفاده قرار می گیرد.
کلا داروهایی که خواص آندروژنی بالایی داشته باشند موجب افزایش فوری قدرت و حجم می شوند اما باید به این مهم نیز توجه داشت که افزایش سریع و برق آسای حجم ناشی از مصرف این قبیل داروها نه تنها ماندگاری چندانی ندارد بلکه بسیار نیز پر عارضه بوده است.
داروهایی که خواص آندروژنی بالا داشته باشد به راحتی به هورمون زنانه استروژن تبدیل می شوند و اکسی متولونی که شبه مربی و نیمچه مشاور ایرانی نیز آن را به نام اکسی متالون می شناسد نیز از جمله این داروها بوده است.
این دارو برای مبتدی ها و حتی برای پیشرفته هایی که به کیفیت بیشتر از کمیت اهمیت می دهند داروی مناسبی به شمار نمی رود و مصرف آن بدون مصرف آنتی استروژن های قوی نیز بسیار خطرناک و غیر معقول خواهد بود. منظور از آنتی استروژن های قوی داروهایی هستند که از تبدیل شدن این هورمون به استروژن جلوگیری می کنند و داروهایی همانند تاموکسیفن سیترات و .. که تنها بر روی گیرنده های هورمون استروژن اثر کرده و آنها را بلوکه می کنند در مورد این دارو کارایی چندانی از خود نشان نمی دهند.
حساسیت بدن افراد مختلف
حساسیت بدن افراد مختلف در برابر استروژن متفاوت بوده است. برخی از افراد هستند که حتی با مصرف دزهای بالای آندروژن های قوی نیز به این عارضه دچار نمی شوند و در این افرادی نیز هستن که حتی با مصرف داروهای نه چندان قدرتمند و استروژن زا نیز به این عارضه مبتلا می شوند.
از جمله داروهای آنتی استروژن ها تاثیر شدیدی بر بدن داشته و خواص استروژن زایی زایدی دارد می توان به این موارد اشاره کرد:
· استر های مختلف تستوسترون
· سوستانون ۲۵۰ و ۵۰۰
· اومنادرن ۲۵۰
· اکسی متولون ۵۰ میلی گرمی
· آنادرول ۵۰
کسانی که بدنی حساس داشته و به طور طبیعی خود را مستعد ابتلا به نوک سینه می بینند هرگز نباید از این داروها استفاده کرده و یا دست کم در کنار استفاده از این دسته از داروها حتما باید از داروهای آنتی استروژن قدرتمند استفاده کرده و دوره های علمی برای خود دست و پا کنند.
نوک سینه علیرغم مصرف آنتی استروژن ها
برخی از افراد هستند که علیرغم استفاده از آنتی استروژن ها به این عارضه مبتلا می شوند. این حقیقت را باید در نظر داشت که حتی مصرف آنتی استروژن نیز به معنی مصونیت کامل بدن در برابر این هورمون خواهد بود.
چه بسا که بدن حساسیت بالایی در برابر این هورمون داشته و میزان تبدیل تستوسترون در بدن به این هورمون از حد و اندازه افزون بوده و حتی مصرف آنتی استروژن های قوی نیز امکان و احتمال بروز این عارضه را به صفر نرساند.
بین استفاده از دارو و استفاده صحیح و علمی از دارو. و بین استفاده از آنتی استروژن و استفاده علمی و صحیح از آنتی استروژن نیز تفاوت عمیقی وجود دارد.
استفاده های نادرست از دارو و اشتباهاتی که فرد و یا مربی وی در انتخاب دارو مرتکب می شوند نیز یکی از عوامل اصلی بروز این قبیل عوارض در بدن ورزشکاران بوده است.
صد البته از اهمیت استفاده درست از آنتی استروژن ها نیز نباید صرف نظر کرد. استفاده صحیح و علمی از این دسته از داروها به نوعی شما را از خطر بروز این قبیل عوارض در امان خواهد داشت اما استفاده نادرست از این داروها نه تنها کمکی برای شما نخواهد بود بلکه خود منشا عوارضی جدید نیز می شود.
کسانی هستند که پس از سال ها و پس از اینکه دوران ورزشی و دوران پر تلاطم استروئید و … به پایان می رسد این عارضه را تجربه می کنند!
زمانی که شما بدن خود را با دارو و با مواد شیمیایی بمباران می کنید و هورمون های خارجی را به سمت گیرنده های این هورمون ها در بدن خود شلیک کرده و آنها را به رگبار می بندید به مرور زمان از حساسیت بدن و از حساسیت گیرنده ها به این مواد نیز کم می شود و دیگر از دزهای مصرف اولیه نمی توان تاثیر مثبت را انتظار داشت.
دلیل اینکه استروئیدهای مصرفی پس از مدت زمانی نه چندان طولانی دیگر اثر اولیه خود را نشان نداده و فرد مجبور به استفاده از دزهای بالاتر شده و یا در برخی موارد حتی از دزهای بالا نیز اثر لازم را دریافت نمی کند نیز همین مسئله مقاومت گیرنده ها در بدن بوده است.
آنتی استروژن ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند و مصرف مداوم و طولانی مدت این داروها نیز بر گیرنده ها تاثیر گذاشته و از حساسیت این گیرنده ها کم می کند. نتیجه منطقی این بحث در این جمله خلاصه می شود: همانگونه که باید در مصرف استروئیدها رعایت احتیاط را بر جای آورده و موارد علمی را مد نظر داشت باید در مورد مصرف آنتی استروژن ها نیز رعایت احتیاط نمود.
مصرف آنتی استروژن هایی که موجب بلوکه شدن گیرنده های استروژن در بدن می شود گیرنده ها را مهار می کند و ماه ها پس از قطع مصرف استروئید و ماه ها پس از قطع مصرف آنتی استروژن هایی که بر گیرنده ها تاثیر می گذارند اتفاقاتی در بدن رخ می دهد که چندان به نفع شما نیست.
زمانی که سطح سرمی استروئیدها کاهش یافته و سطح سرمی آنتی استروژن ها در خون نیز کاهش یافت و گیرنده ها که تاکنون فشار سنگینی را در خود احساس کرده و خود را زندانی آنتی استروژن ها مهار کننده می دیدند به یکباره خود را آزاد حس می کنند طغیان کرده و در برابر میزان استروژن اندکی که در بدن به وجود می آید عکس العمل شدید نشان داده و نتیجه همین می شود بر خلاف آنچه که پیش بینی می شود نوک سینه بروز می کند.
انواع آنتی استروژن ها
آنتی استروژن نامی است که به طور عام به این دسته از داروها اطلاق می شود و این دسته از داروها را می توان بر حسب نوع اثر و مکانیسم عملی که دارند به انواع مختلف دسته بندی کرد:
· دسته ای از این داروها از تبدیل شدن هورمون های استروئیدی به هورمون زنانه استروژن جلوگیری می کنند.
· دسته ای دیگر از این داروها نیز گیرنده ها استروژن را بلوکه کرده و مانع از اثر هورمون زنانه استروژن در بدن می شوند.
· دسته ای دیگر از این مواد نیز هستند که شبه استروژن بوده و با اتصال به این گیرنده ها از اتصال استروژن به آنها جلوگیری کرده و بدین ترتیب از اثر استروژن بر بدن کم می کنند.
کور شدن گیرنده ها و مقاومت آنها و همچنین از کم شدن حساسیت گیرنده به دارو و از دیگر عوارضی که در پاراگراف های بالا به گوشه هایی از آنها اشاره کردیم همگی با مصرف آنتی استروژن هایی که بر گیرنده ها اثر کرده و آنها را مهار می کنند دیده می شود و به همین دلیل نیز می توان گفت که داروهای آنتی استروژنی که از تبدیل هورمون های استروئیدی به هورمون زنانه استروژن جلوگیری می کنند برای ورزشکاران رشته های قدرتی مناسب تر هستند.
از مهم ترین مهار کننده های تبدیل تستوسترون و استروئیدها به استروژن می توان به آریمیدکس و سیتادرن اشاره کرد. علیرغم با ارزش بودن این داروها و به دلیل اینکه امروزه در ایران دسترسی به این داروها ممکن نیست از پرداختن به آنها خودداری می کنیم.
گویا تمام توجه کسانی که دستی در دارو دارند به استروئیدها مطعوف بوده است و از داروهای آنتی استروژن و از داروهایی که برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی دارو مورد استفاده قرار می گیرد همواره غافل بوده اند.
ورزشکار ایرانی بیشتر با داروی تاموکسیفن سیترات که در داروخانه های ایران به فروش می رسد آشناست. این دارو به دسته داروهای مهار کننده گیرنده ها تعلق دارد و برای کسانی که از دزهای بسیار بالای تستوسترون استفاده کرده و همینطور هم برای کسانی که بدن آنها در برابر استروژن حساسیت بالایی دارد کارایی چندانی نداشته است.
نکته
تنها راه درمان عارضه نوک سینه اعمال جراحی است. با استفاده از دارو می توان تا حدود زیادی از بروز این بیماری و این عارضه جلوگیری کرد اما هیچ دارویی برای درمان این بیماری وجود ندارد
                                                                                                                                                   
                                                                                                 منبع:bfitnes.comبرچسب ها : عوارض استروئید ها , استروئید ها , بدنسازی , کشتی ازاد , کشتی فرنگی ,

ادامه مطلب ... نظرات :


آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :

    بروزرسانی :

درباره ما

وبلاگی برای حمایت از ورزش اول ایران-لطفا نظرات ارزشمندتون رو بیان کنید و برای حمایت از ورزش اول کشور خود لطفا بنر مارا در وبلاگ خود قرار دهید با تشکر-امیر محمدیتبلیغات
  • طراحی قالب توسط پارس تولز
  • ParsTools.Com
.CopyRight © 2010 - 2011 koshtykermanshah Group , All Rights Reserved ©