تبلیغات
از کشتی حمایت کنیم
از کشتی حمایت کنیم

از کشتی حمایت کنیم

» به یاد مرحوم بابک قربانی ( جمعه 30 آبان 1393 )
» دانلود گلچین فنون حمید سوریان ( جمعه 5 اردیبهشت 1393 )
» از روز 10 فروردین ماه و در خانه كشتی/ اردوی تیم ملی كشتی فرنگی نوجوانان آغاز می‌شود ( دوشنبه 4 فروردین 1393 )
» به مناسبت فرا رسیدن سال نو/ پیام تبریك رئیس فدراسیون كشتی ( دوشنبه 4 فروردین 1393 )
» تبریک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به مناسبت قهرمانی تیم کشتی ایران/ ماشاالله، این کشتی‌گیران ایرانی! صدآفرین به این قهرمانان! ( دوشنبه 26 اسفند 1392 )
» دانلود فیلم کشتی صادق گودرزی و جردن بایروز ( چهارشنبه 23 بهمن 1392 )
» دانلود کشتی بوایسارسایتیف با سسلان تایگیف در فینال المپیک۲۰۰۸ ( یکشنبه 13 بهمن 1392 )
» رده‌بندی نهایی مسابقات مرحله اول جایزه بزرگ فیلا/ قهرمانی گادیسوف در روز پایانی جام یاریگین ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» خواص برنج ( یکشنبه 29 دی 1392 )
» برای حضور در رقابت های جام تختی/ ستاره های گرجستانی به ایران می آیند کورتانیدزه، مارساگاشویلی و خنچیگاشویلی در سالن هفتم تیر ( پنجشنبه 26 دی 1392 )
» دانلود اموزش زیر گیری -جردن باروز ( سه شنبه 24 دی 1392 )
» 13 توصیه برتر رژیمی ( شنبه 21 دی 1392 )
» ارزش غذایی پنیر ( جمعه 20 دی 1392 )
» از سوی فدراسیون جهانی کشتی اعلام شد/ اسامی برترین آزادکاران جهان حسن رحیمی و رضا یزدانی در صدر ( پنجشنبه 19 دی 1392 )
» کراتین را حتما باید با آب انگور و یا ساندیس خورد! ( سه شنبه 17 دی 1392 )
تبلیغات

مصرف تخم مرغ

نویسنده: امیر محمدی دوشنبه 11 آذر 1392
درست 19 آوریل سال 2008 بود كه جنجال‌ها در مورد تخم مرغ دوباره آغاز شد. بحثی كه هر چند وقت یك بار سوژه رسانه‌ها و محافل مربوط به سلامت می‌شود، اما این‌بار چیزی كه باعث شروع این صحبت‌های جنجالی شد گزارشی بود كه در مورد رابطه بین مصرف تخم مرغ و میزان مرگ و میر منتشر شد.
                                                                                   بقیه مطالب در ادامه مطلب


داستان به این سادگی‌ها هم نیست. در یك طرف بررسی‌های جدید نشان می‌دهند میزان مرگ و میر در مردانی كه هفت تا و یا بیشتر از آن تخم مرغ در هر هفته می‌خورند، به خصوص در آن‌هایی كه از دیابت رنج می‌برند، افزایش می‌یابد. اما این همه‌ی ماجرا نیست. از سوی دیگری بررسی‌هایی كه نتیجه شان در نشریه آمریكایی تغذیه بالینی منتشر شد نشان داد كه هیچ ارتباطی میان مصرف تخم مرغ و میزان رخداد حوادثی مانند حمله قلبی و سكته وجود ندارد. این تحقیقات نشان دادند كه مصرف تخم مرغ تا شش عدد در هفته هیچ تأثیری بر سلامتی مردان ندارد.

سؤال این جاست كه چه چیزی باعث این نظرات متفاوت می‌شود؟


در حقیقت ارتباط میان میزان مصرف تخم مرغ و میزان مرگ و میر، یك بررسی شگفت‌آور است كه نیاز دارد با تحقیقات و بررسی‌های بیشتری مورد حمایت قرار گیرد تا قابل استناد باشد.

به‌نظر می‌رسد كه یك یادآوری برای خوانندگان ضروری باشد. تخم مرغ هم مثل سایر مواد غذایی در اساس نه خوب است و نه بد واین ماده غذایی هم می‌تواند جزیی از یك رژیم غذایی دوستدار قلب باشد.

[تصویر:  News_634877769989376008.jpg]

چگونگی انجام بررسی‌ها

بررس‌های انجام شده، شامل بیست و یك هزار و سیصد مرد می‌شد كه برای مدت 20 سال در این بررسی‌ها تحت نظر پزشكان گرفته شدند.

میانگین سن شركت‌كنندگان در ابتدای شروع تحقیقات در حدود 54 سال بود. در طول هر سال در این بررسی، مردان موظف بودند كه میزان مصرف تخم مرغ، فعالیت فیزیكی، مصرف سیگار، مصرف الكل، استفاده از سبزیجات در وعده‌های غذایی، نوع نان مصرفی از نظر میزان غلات، دیابت، میزان فشار خون و یا میزان مصرف آسپرین‌شان را گزارش كنند. از شركت‌كنندگان در این تحقیق خواسته شد تا هیچ تغییری را در رژیم غذایی معمول و همیشگی‌شان ایجاد نكنند. شركت‌كنندگان معمولی در این تحقیق به‌طور میانگین یك تخم مرغ در طول یك هفته مصرف می‌كردند. نكته قابل توجه این كه علاقه به خوردن تعداد بیشتر تخم مرغ در افراد پیرتر، چاق‌تر، كم تحرك‌تر، سیگاری، با كلسترول بالای خون و یا تاریخچه‌ای از دیابت دیده می‌شد.

محققین در طول زمان بررسی، 5169 مورد مرگ را در میان مردان پی‌گیری شده گزارش كردند. محققان تلاش كردند تا با در نظر گرفتن سایر علل خطر برای بیماری و مرگ، آن‌ها را از تحقیق حذف كنند. حتی پس از تعدیل چنین عواملی میزان مرگ و میر در میان افرادی‌كه در هفته هفت عدد و یا بیشتر تخم مرغ مصرف می‌كردند 23 درصد بیشرت از افرادی بود كه چنین عادتی نداشتند. میزان این مرگ و میر در افراد دیابتی به شكل معنی داری افزایش پیدا می‌كرد.

اما این تحقیقات این موضوع را هم نشان داد كه مصرف تخم مرغ، حتی در میان افراطی‌ها (منظور همان افرادی است كه هفت تخم‌مرغ و یا بیشتر در هفته مصرف می‌كنند)، هیچ ارتباطی با افزایش میزان بروز رخدادهایی مانند حمله‌های قلبی و سكته ندارد.

باور نمی‌كنیم!

این را «دونالد مك نامارا» مدیر اجرایی مركز «تغذیه با تخم مرغ» در پاسخ به نتایج این سری از تحقیقات گفت. او ادامه داد: «سه سؤال وجود دارد كه هرچه تلاش می‌كنم نمی‌توانم آن‌ها را حل كنم بنابراین از شما می‌پرسم شاید كه شما بتوانید به من كمك كنید».

سوال‌های او زیاد هم غیر منطقی نبودند. مك‌ناما را قبل از هر چیز در مورد علت مرگ این افراد از محققان سؤال كردو این‌كه مرگ‌ها واقعا به چه دلیلی اتفاق افتاده است. او گفت: «ما می‌دانیم كه مرگ‌ها به علت مشكلات قلبی و یا سكته اتفاق نیفتاده است اما نمی‌دانیم كه علت آن‌ها چه بوده است. شاید یكی از شركت‌كنندگان به علت سرعت زیاد در حین رانندگی دچار تصادف شده است. واقعیت این است كه هیچ مكانیسم زیستی‌ای وجود ندارد كه خوردن زیاد تخم مرغ باعث ایجاد تصادف شود. دوم این‌كه واقعاً مشخص نیست كه شركت‌كنندگان در این تحقیق غیر از تخم مرغ چه غذاهای دیگری را مصرف می‌كرده‌اند. به عنوان مثال در تحقیقی كه در سال 1999 در نشریه انجمن پزرشكی آمریكاییان منتشر شد نشان داده شد كه پس از حذف اثر گوشت دودی، تخم مرغ هیچ ارتباطی با وقوع رخداد قلبی در مردان ندارد». مك نامارا انتقادهایش را به این موارد محدود نكرد. او ادامه داد: «در نهایت باید بگویم كه شیوه تحلیل عوامل خطر در این تحقیق بسیار سؤال‌براگیز است. در حقیقت ما نمی‌دانیم كه این عوامل خطر چه ارتباطی با یكدیگر دارند و چگونه می‌توان اثر آن‌ها را از یكدیگر متمایز كرد. گروه تحقیق كننده در هیچ كجا بیان نمی‌كنند كه چگونه توانسته‌آند اثر بقیه عوامل را در این بررسی تعدیل كنند. شك و تردید ما وقتی بیشتر می‌شود كه نتایج این بررسی با مشكلاتی كه بیان شد كاملاً در تضاد با بررسی‌های پیشین قرار می‌گیرد. پیش از هرچیز نظر من این است كه چنین تحقیقی باید دوباره مراحلش را از ابتدا تا انتها طی كند. جدای از این من می‌خواهم بدانم كه هر كدام از این افراد واقعاً به چه دلیلی فوت كرده‌اند.در آخر به نظر من ضروری است كه تمام اجزای رژیم غذایی شركت‌كنندگان در این تحقیق مشخص شود. از كجا معلوم قسمت دیگری از رژیم غذایی این افراد، جدای از تخم مرغ، باعث افزایش میزان مرگ و میر در این افراد نشده است.

نظر متخصصین تغذیه!!

كاتلین زلمان، متخصص تغذیه هم در این مورد نظر جالبی دارد. او می‌گوید:«اگر از من در مورد نظر شخصی‌ام ب‌پرسید باید بگویم كه من از طرفداران پروپا قرص تخم مرغ هستم. اگر راستش را بخواهید من از خوردن كمتر چیزی در وعده صبحانه به اندازه تخم مرغ لذت می‌برم. اما خوب! در حال حاضر باید علمی‌تر به این مورد نگاه كنیم. در حقیقت اگر بخواهیم افزایش میزان مرگ و میز در میان شركت‌كنندگان در این تحقیق را به مصرف هفت عدد و یا بیشتر تخم مرغ در هفته نسبت دهیم به نظر من این یك كوتاه بینی مطلق است، اما اگر توصیه من را می‌خواهید باید بگویم آن‌هایی كه بیشتر از یك تخم مرغ در روز مصرف می‌كنند باید سعی كنند این میزان را كاهش دهند و یا این‌كه به جای استفاده از زرده، بیشتر از سفیده تخم مرغ استفاده كینند. از سوی دیگر طبیعی است افرادی‌كه از بیماری‌های مزمن مانند دیابت رنج می‌برند نیازمند این هستند تا با دقت و مراقبت بیشتری اجزای رژیم غذایی روزانه خود را مشخص كنند. به‌نظر من بهترین راه برای این افراد مشورت با یك كارشناس تغذیه است. رویهم رفته تخم مرغ غذای فوق‌العاده‌ای است كه برای رژیم غذایی شما مناسب است. فقط در هنگام مصرف آن و هر چیز دیگری باید به این نكته توجه كنید كه:

«افراط در خوردن هر چیزی ممكن است به سلامتی شما آسیب بزند و البته كه این فقط مخصوص تخم مرغ نیست.»برچسب ها : تخم مرغ , تغذیه , تغذیه سالم , بدنسازی , پروتئین , کشتی ازاد , کشتی فرنگی ,

ادامه مطلب ... نظرات :


آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :

    بروزرسانی :

درباره ما

وبلاگی برای حمایت از ورزش اول ایران-لطفا نظرات ارزشمندتون رو بیان کنید و برای حمایت از ورزش اول کشور خود لطفا بنر مارا در وبلاگ خود قرار دهید با تشکر-امیر محمدیتبلیغات
  • طراحی قالب توسط پارس تولز
  • ParsTools.Com
.CopyRight © 2010 - 2011 koshtykermanshah Group , All Rights Reserved ©